Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Gezilecek Yerler

admin admin 24/02/2023 0 Comments BLOG

Dalyan Gezilecek Yerler; Muğla ili, Türkiye’nin Majör 3 Tatil bölgesine Ev sahipliği yapar. Bunlar Bodrum, Marmaris ve Fethiye’dir. Bu şehirler çok ciddi nüfusları ağırlayabilmeleri nedeniyle popüler merkez halindedirler. 

Yine Muğla’da bulunan ve diğer merkezleri aratmayacak kadar yüksek vasıflara sahip olan bazı yerler pek bilinmezler. Dalyan namı dünyaya yayılmış olmasına karşın iç turizmin daha az rağbet ettiği bir bölgedir. 

1987’ye kadar Köyceğiz ilçesinin bir kasabası iken, Ortaca’nın ilçe olmasından sonra buraya bağlanmıştır. Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca’nın tam ortasında yer alır. Köyceğiz Gölü’ne doğrudan bağlıdır. İçerisinden geçen kanal, göl ile denizi birbirine bağlar. Kasaba da tam bu nehrin üzerine kurulmuştur. Beldenin ciddi bir konaklama potansiyeline sahip olduğunu söylemek doğru değildir.

Hem tarihi, hem de doğal ortamlar bakımından birinci derecede koruma alanıdır. Dalyan’da yapı izni sınırlamaları hayli ciddi boyutlardadır. Bu nedenle beldeye kapsamlı turizm tesisleri yapılamamaktadır. 

Benzeri biçimde Köyceğiz de büyük ölçüde koruma alanı olduğundan turizm tesisi açılması mümkün olmamıştır. Esasında Kaunos kadar iyi korunmuş bir başka tarihi kent daha yoktur. Kent silüeti bütün detayları ile net biçimde ortada olup, cumhuriyet dönemindeki koruma tedbirleri sayesinde ortadan kalkması engellenmiştir. 

Tabii buna etken olarak erişilmesi hayli zor bir mevkide yer alması da gösterilebilir. Ancak burası ile Marmaris’i ayıran sıra dağların üzerinde yer alan ve karadan erişimi, yakın zamana kadar tamamen imkansız olan Kaunos, günümüzde yapılan yollar ile erişilebilir olsa da, milli park statüsünde olduğundan zarar görmemektedir. 

Tarih merakı olanların mutlaka görmesi gereken bu antik kent ülkemizdeki nadir kıymetlerden bir tanesidir.

0 Comments

Leave your reply